XIV Witowiańsko Watra 2014
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

XIV Witowiańsko Watra
.....
W niedzielę 27 lipca, w Witowie, odbyła się po raz kolejny Witowiańsko Watra. Impreza została zorganizowana przez Oddział Związku Podhalan w Witowie we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Witowie i Gminnym Ośrodkiem Kultury Regionalnej w Kościelisku oraz przy wsparciu Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury.
O godz. 11 uczestniczyliśmy w Odpuście ku czci św. Anny na Płazówce. Następnie zjechaliśmy wozami ze śpiewem i muzyką góralską ku remizie, a na przedzie jechali na koniach i śpiewali Andrzej i Stanisław Bzdykowie. Po rozpoczęciu Watry wystąpiła Parafialna Orkiestra Dęta z Witowa, która zagrała wesoły koncert.
....
O godzinie 15 rozpaliliśmy watrę, która jest symbolem naszej współpracy i miejscem wspólnego spotkania, a jednocześnie jednym z symboli Tatrzańskich Wici.
Kolejnym ważnym punktem był występ naszego szkolnego zespołu „Mali Witowianie”. Młodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Witowie pokazali taniec i śpiew, za co publiczność nagrodziła ich brawami.
Jak co roku w czasie Watry przeprowadzone zostały regionalne konkursy. Bardzo zacięta rywalizacja była w cięciu drzewa piłą, a zwyciężyli Andrzej Bzdyk i Piotr Giewont z Witowa. Na bardzo wysokim poziomie stały „Mistrzostwa świata w jedzeniu bundzu” i niewiele zabrakło do pobicia rekordu świata, który od kilku lat należy do Stanisława Staszla z Witowa i wynosi 1 min. 7 sekund. W tym roku 25 dkg sera owczego najszybciej zjadł Kamil Kluś z zespołu „Polaniorze” – 1 min. 11 sekund.
...
W czasie Watry organizatorzy podziękowali sponsorom, którymi byli: Spółdzielnia Społem w Zakopanem, Firma „Młotek” Jacek Siuty, firma „Polonea Inwest”, Wspólnota Leśna Uprawnionych 8 Wsi, Maria i Kazimierz Leja z Witowa, Anna Szwab z Witowa oraz Stanisław Stosel.
Ważnym wydarzeniem było wręczenie przez starostę tatrzańskiego Andrzeja Gąsienicę-Makowskiego i wójta Gminy Kościelisko Bohdana Pitonia „Orlich piór” dla firm i przedsiębiorców, którzy przyczyniają się do rozwoju Witowa i Podtatrza. Statuetki otrzymali: Stacja narciarska Witów-Ski, Zakład stolarski Stanisław Topór, Kazcar Kazimierz Bzdyk i Spółdzielnia Społem.
....
..
Trochę problemów sprawiła nam krótka ulewa, ale gdy pogoda poprawiła się, na scenie przy remizie zaprezentowały się niesamowite zespoły ludowe.
Wielkim wydarzeniem tegorocznej Watry był występ zespołu „KUTZI” z dalekiego Meksyku. Tancerze i tancerki oraz wspaniała muzyka rozgrzały publiczność i pozostały na długo w pamięci.
Następnie piękny pokaz tańca i wielką sprawność fizyczną przedstawili Słowacy z zespołu „Máj” z Piešťan. Występ tych dwóch zespołów był możliwy dzięki współpracy Gminy Kościelisko z miastem Tvrdosin na Słowacji.
Na zakończenie wielkim przeżyciem dla widzów był występ zespołu „Polaniorze”, którzy przedstawili obrzęd weselny. Występ uważnie obserwowali młodzi: kawalerowie i panny, ale i starsi mieszkańcy. Bo to na weselu można być młodym panem, albo młodą panną, ale i starostą, starościną, drużbą, druhną i innymi gośćmi.

Dziękujemy wszystkim za udział w naszej imprezie, w tym członkom Związku Podhalan w Witowie i strażakom OSP Witów, którzy przygotowali to nasze wspólne spotkanie.
Dziękujemy współorganizatorom: Gminnemu Ośrodkowi Kultury Regionalnej w Kościelisku i Tatrzańskiej Agencji, bo dzięki ich pomocy możliwy był tak atrakcyjny program.


© fot. Mateusz Kopeć, tekst: Piotr Kopeć
data utworzenia strony: 26.08.2014