INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

XXII Przednówek w Polanach
..
Za nami kolejny, już XXII Przednówek w Polanach. Przednówek jak zwykle niecodzienny, a w tym roku wyjątkowy nie tylko za sprawą jego uczestników, ale także za sprawą aury, która co chwila płatała figle, lecz była na tyle przychylna, że udało się zrealizować wszystkie programowe założenia.
W sobotę, 3 maja, po ulewnych deszczach rozpoczęliśmy na scenie plenerowej w Kościelisku pierwszy dzień Przednówka. Otworzyły go swoim pięknym śpiewem skupione w grupie „Zyngry” laureatki ubiegłorocznej imprezy, którym towarzyszyła muzyka Andrzeja Karpiela-Replona. Potem, w czasie koncertu towarzyszącego naszej imprezie, zespół Future Folk rozgrzał atmosferę i na placu przed Ludówką mimo niskich temperatur zrobiło się gorąco.
Tak dobrze rozpoczęty wieczór zakończył się na góralskiej zabawie w Domu Ludowym, podczas której starsi i młodsi bawili się świetnie do białego rana.
...
...
W niedzielę po uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Kościelisku, zespoły uczestniczące w Przednówku, oficjele i goście przeszli w orszaku do Ludówki, a towarzyszył im widok na ośnieżone szczyty Tatr.
Tutaj nastąpiło uroczyste otwarcie XXII Przednówka w Polanach, którego dokonali organizatorzy: wójt Gminy Kościelisko Bohdan Pitoń, prezes Związku Podhalan Oddział w Kościelisku Andrzej Bobak-Grapny i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko Małgorzata Karpiel-Bzdyk. I znowu dało się odczuć wyjątkowość tego dnia i miejsca, albowiem Ludówka dzięki funduszom gminnym i unijnym przywitała gości wyremontowana, z nowym dachem, a dzięki pracy Zarządu Związku Podhalan w Kościelisku także wyczyszczona z zewnątrz i wiosenna – jak na ten czas przystało.
...
...
...
...
..
Przez kilka godzin trwały przeglądy, występy zespołów, takich jak Polany i Polaniorze z Kościeliska, czy Tabor – prezentującego tańce węgierskie. Miało również miejsce otwarcie wystawy fotograficznej autorstwa Anny Konop z Bydgoszczy, która przy współpracy z GOKR Kościelisko uwieczniła utalentowane osoby z terenu naszej gminy przekazujące swe talenty, takie jak m.in. taniec, muzyka, śpiew, gwara, hafciarstwo, ciesielstwo, snycerstwo, ratownictwo, przewodnictwo tatrzańskie, dorożkarstwo, malarstwo na szkle, czy choćby działalność społeczną kolejnym pokoleniom.
Jak co roku, podczas imprezy zostały wręczone Nagrody Wójta Gminy Kościelisko za całokształt działalności kulturalnej, a otrzymali je: Antonina Truchan z Dzianisza, Kazimiera Bzdyk z Witowa, Bronisława Obrochta-Tatar, Stanisław Bukowski-Tyrała i Andrzej Bukowski-Palorz z Kościeliska, którym serdecznie gratulujemy.
Przednówek zakończył się wręczeniem nagród, które w tym roku poszerzone zostały o wyróżnienia sponsorskie, za co ich ofiarodawcom bardzo serdecznie dziękujemy. Impreza nie byłaby tak udana gdyby nie wspólna praca wielu osób i instytucji za co w imieniu organizatorów bardzo serdecznie dziękuję.
Dziękuję zespołom, uczestnikom, muzyce, jurorom, konferansjerowi, karczmie Polany, instytucjom wspierającym, strażakom z OSP Kościelisko, Straży Gminnej i wszystkim, których nie sposób wymienić, a którzy przyczynili się do organizacji naszego polaniarskiego święta.

Partnerami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury.
Patronat medialny nad imprezą pełnili: Tygodnik Podhalański i Podhalański Serwis Informacyjny „Watra”

Sponsorem głównym było PZU, a nagrody na wyróżnienia sponsorskie ufundowali: • Tatrzański Park Narodowy,
• sklep spożywczy „U Kwaków” - Izabela i Maciej Kwak
• „Termy Szaflary - Katarzyna Gromada
• Studio urody „Belle&Sante” - Małgorzata Bobak
• Gabinet kosmetyczno-fryzjerski "Beauty Point" - Daria Ponikwia i Małgorzata Suleja
• Firma „Hafcik” z Poronina - Maria i Krzysztof Fedro, Maria Świder
• Gościniec „Góralski Dwór” - Adam Bukowski, Maria Bukowska
• Stajnia „Konsul” Groń - Kościelisko
• „Betty Beauty" - Roma Cukier i Beata Gąsienica Bednarz
• Sklep „Majsterek” z Kościeliska
• Małgorzata Karpiel
• Anna Malacina-Karpiel

Wszystkim Państwu w imieniu organizatorów, czyli: Gminy Kościelisko, Związku Podhalan w Kościelisku i Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko składam gorące podziękowania.
Małgorzata Karpiel-Bzdyk


© fot. Anna Konop
data utworzenia strony: 11.05.2014