Informacje i zaproszenia
znak Związku Podhalan
logo GOKR
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

ZAPROSZENIA NA IMPREZY, WYDARZENIA i WYSTAWY
Aktualizacja: 14.03.2015
IMPREZY
Ilustrowany Leksykon Gwary i Kultury Podhalańskiej
Ilustrowany leksykon gwary i kultury podhalańskiej to słownik, który odzwierciedla mentalność górali, ich system wartości, oparty na religii, ciężkiej pracy, poczucie humoru, przywiązanie do tradycji itp. To słownik bogaty w przysłowia, porzekadła, opisy zwyczajów, wierzeń ludowych, praktyk magicznych. To słownik przystępny dzięki jasnemu, klarownemu sposobowi opracowania i zapisowi zgodnemu z regułami ortograficznymi polszczyzny. Mogą z niego więc swobodnie korzystać nie tylko naukowcy, dialektolodzy, ale wszyscy zainteresowani gwarą i kulturą podhalańską.
Opracowanie prof. Józefa Kąsia to dzieło wyjątkowe w polskiej leksykografii gwarowej, łączące walory naukowe z popularyzatorskimi, dostosowane do potrzeb różnych odbiorców. To prawdziwa encyklopedia regionu, klucz do zrozumienia jego gwary i kultury, dzieło fascynujące, urzekające bogactwem materiału językowo-kulturowego i ilustracyjnego, w którym każdy znajdzie dla siebie coś szczególnego.
Prof. dr hab. Halina Karaś,Uniwersytet Warszawski.

Genealogia Dzianisza
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko oraz Związek Podhalan Oddział Dzianisz zapraszają w niedzielę 22 marca 2015 r. o godz. 15.00 do do Remizy OSP w Dzianiszu Górnym na promocję książki pt. "Genealogia Dzianisza" autorstwa Marii i Józefa Krzeptowskich-Jasinek.
WYSTAWY