znak Związku Podhalan
logo GOKR
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

ZAPROSZENIA NA IMPREZY, WYDARZENIA i WYSTAWY
Aktualizacja: 28.01.2015
IMPREZY
POLANIARSKIE KOLĘDOWANIE
Polaniarsie Kolędowanie
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko oraz Związek Podhalan Oddział Kościelisko zapraszają na POLANIARSKIE KOLĘDOWANIE, które odbędzie się w Domu Ludowym w Kościelisku na Chotarzu nr 453, we czwartek 29 stycznia, o godz. 18.00.
Zapraszamy do wspólnego kolędowania mieszkańców Gminy Kościelisko, całe rodziny, dziadków, rodziców i dzieci oraz wypoczywających gości.
Wstęp wolny.

Jasełka Góralskiego Zespołu Dziecięcego "Polany"
Jasełka
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na występ Góralskiego Zespołu Dziecięcego "Polany", który odbędzie się w Domu Ludowym w Kościelisku, we czwartek 5 lutego, o godz. 18.00. W trakcie występu zespół przedstawi jasełka góralskie a następnie układ taneczny. Bilety w cenie 12 zł. i 6 zł. ulgowe do nabycie bezpośrednio przed występem. Dochód z biletów przeznaczony jest na działalność zespołu. Wszelkie informacje i rezerwacja biletów pod nr tel. 18 207 00 51 lub w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko, przy ul. Nędzy-Kubińca 76.

SYKOWNE GAŹDZINY z KOŚCIELISKIEJ GMINY
W pracy 4, rys. Jan Karpiel Bułecka 2015
rys.: Jan Karpiel Bułecka, 2015
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko serdecznie zaprasza na konkurs „Sykowne Gaździny z Kościeliskiej Gminy” na najlepsze Gaździny Gminy Kościelisko, które przyrządzą NAJLEPSZĄ PODHALAŃSKĄ POTRAWĘ TRADYCYJNĄ ORAZ WSPÓŁCZESNĄ POTRAWĘ Z UŻYCIEM PRODUKTÓW LOKALNYCH.
Konkurs odbędzie się w „tłusty czwartek”, 12 lutego 2015 r., w Domu Ludowym w Kościelisku.
Rozpocznie się o godzinie 17.00, a w programie oprócz oceny dań konkursowych, znany regionalista pan Józef Pitoń w sposób ciekawy i humorystyczny opowie o tradycjach w podhalańskiej kuchni. Zespół Polany przedstawi scenkę pt.: „Jak Zosia polewkę warzyła”. Będzie miała miejsce degustacja potraw, wręczone zostaną nagrody dla laureatów konkursu, a wszystko to przy muzyce góralskiej.
Mamy nadzieję, że będzie to miłe zakończenie tegorocznego karnawału i zachęcamy do udziału w wydarzeniu.
Poniżej przedstawiamy regulamin konkursu, dla tych Gospodyń, które chciałyby w nim wziąć udział.
Regulamin Konkursu >>>
Formularz zgłoszeniowy >>>
Szczegółowych informacji można zasięgnąć w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko pod nr tel. 18 207 00 51.
Projekt ten współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.

Zabawa kostiumowa
FERIE Z FOLKLOREM 2015
Ferie z Folklorem 2015
Jak co roku w okresie ferii zimowych Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko wraz z instytucjami z terenu naszej gminy gorąco zapraszają na cykl imprez pn. Ferie z Folklorem, w ramach którego każdy znajdzie coś dla siebie. Koncerty, jasełka i wiele innych atrakcji, a wszystko to by umilić Państwu ten zimowy czas.
Ferie z Folklorem w roku 2015 będą przebiegać zgodnie z planem:
 • 29.01. (czwartek) – Polaniarskie Kolędowanie
  Dom Ludowy w Kościelisku, Chotarz 453, godz. 18.00
  Wstęp bezpłatny
 • 05.02. (czwartek) – Jasełka góralskie w wykonaniu dziecięcego zespołu Polany
  Dom Ludowy w Kościelisku, Chotarz 453, godz. 18.00
  Bilety w cenie 12 zł i 6 zł ulgowe (do lat 12)
  Rezerwacja biletów pod nr tel. 18 20 700 51
 • 12.02. (czwartek) – Konkurs kulinarny „Sykowne Gaździny z kościeliskiej gminy” na najlepsze gospodynie z naszej gminy
  Dom Ludowy w Kościelisku, Chotarz 453, godz. 17.00
 • 13.02. (piątek) – Koncert zespołu Dikanda
  Dom Ludowy w Kościelisku, Chotarz 453, godz. 20.00
  Bilety w cenie 30 zł
  Informacje pod nr tel. 604 517 574
 • 14.02. (sobota) – Zabawa kostiumowa w stylu country
  Dom Ludowy w Kościelisku, Chotarz 453, godz. 20.00
 • 22.02. (niedziela) – Parada Gazdowska – Kumoterki
  Polana Sywarne, godz. 12.00
  Zapisy uczestników od godz. 10.00
 • 27.02. (piątek) – wernisaż prac pani Bożeny Gąsienicy-Byrcyn
  Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko przy ul. Nędzy-Kubińca 76, godz. 18.00
Organizatorzy poszczególnych imprez:
Gmina Kościelisko
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko
Związek Podhalan o/ Kościelisko
Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku
Zarząd Gminny OSP Gminy Kościelisko
WYSTAWY
Wystawa malarstwa na szkle
Wystawa obrazów na szkle
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na wystawę malarstwa na szkle autorstwa Zofii Majerczyk-Owczarek.
Wystawa czynna od 11 grudnia 2014 do 31 stycznia 2015 r., od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-16.30 w siedzibie GOKR Kościelisko, przy ul. Nędzy-Kubińca 76.
Wernisaż wystawy odbędzie się 2 stycznia o godz. 18.00. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

Zofia Majerczyk-Owczarek.
Od najmłodszych lat śpiewała i tańczyła w góralskich zespołach dziecięcych. W roku 1972 wstąpiła do zespołu regionalnego im. Bartusia Obrochty, gdzie w 1993 objęła kierownictwo artystyczne. Od lutego 1995 r. została kierownikiem tegoż zespołu. Od 1973 r. należy do Związku Podhalan, czynnie pracując w Zarządach: Ogniska Zakopane (w latach 1987-1992 pełni funkcję wice prezesa, natomiast od 1995 do 1999 roku jest prezesem), Oddziału Tatrzańskiego jako członek Prezydium oraz w latach 1999-2002 pełniła funkcję pierwszego, jako kobieta, w historii Zakopanego Prezesa Reaktywowanego Oddziału Zakopane Związku Podhalan. Jest współorganizatorem spotkań kapel "Muzyka Karpat", "Zoduski Muzykanckie" oraz "Dudaskie Ostatki".
Od 1979 r. zajmuje się również haftem i szyciem strojów regionalnych Podhala, które zaprezentowała na 22 wystawach zbiorowych oraz 9 indywidualnych. Brała udział w wystawie promocyjnej, kiermaszach oraz konkursach. Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych została przyjęta w 1986 r., a od 1991 prowadzi program radiowy "Z hól i dziedzin" Związku Podhalan w lokalnym Radiu "Alex" w Zakopanem. Równocześnie współpracując z innym rozgłośniami w Polsce jak: radio Merkury, Alfa, Puls itd. oraz rozgłośniami w Chicago przekazując informacje kulturalne z Podhala. Udzielała wywiadów do Radia Kraków, Zachód, Plus, radia lokalnego Tatra w Popradzie na Słowacji a także do prasy jak: Tygodnik Podhalański, Nasze Strony, Sycyna itd. Wzięła udział w filmach: "Ród Gąsieniców" wg książki Józefa Kapeniaka i "Harnasiach" Karola Szymanowskiego. Udzieliła parokrotnych wywiadów do Telewizji Kraków. Równocześnie w/w telewizja nakręciła trzykrotnie program o twórczości i działalności Zofii Majerczyk-Owczarek. Zostały nakręcone również programy świąteczne jak: "Wigilia u rodziny Majerczyków" - Telewizja Kraków i "Tradycje Świąt Wielkanocnych na Podhalu" przez Telewizję Puls z Warszawy. W 1992 r. założyła i przez trzy lata prowadziła dziecięcy zespół regionalny "Zawaterniok" przy Szkole Podstawowej nr 5 w Zakopanem, w klasach specjalnych. W latach 1996 do 1998 pracowała w Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej, w grupie roboczej ds. kultury, edukacji i wymiany młodzieży. Od 1998 r była radną pierwszej kadencji Powiatu Tatrzańskiego. W 1998 r zadebiutowała swoimi wierszami na "Święcie poezji ludowej "w Rabie Wyżnej. Pierwsze wiersze ukazały się w "Furcydle" w gazetce wydawanej z okazji święta poezji. Napisała artykuł o roli jaką odgrywa Związek Podhalan dla mieszkańców Podhala do pisma katolickiego "Salwatore", opowiadanie humorystyczne o żużlowcach do miesięcznika "Speedway magazyn" oraz różnego rodzaju przemówienia jak np.: na 70 lecie Związku Podhalan w Ameryce Północnej, mowa pogrzebowa, mowa ślubna i wiele adresów gratulacyjnych. Od 2000 roku maluje na szkle. W grudniu 2000 roku Zarządzeniem Rektora Politechniki Krakowskiej otrzymała powołanie do Rady Artystycznej Galerii "Stara Polana" w Zakopanem. W tymże roku została wybrana wiceprezesem Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa "Palace" Katownia Podhala.