Promocja Ilustrowanego Leksykonu Gwary i Kultury Podhalańskiej
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

Promocja Ilustrowanego Leksykonu Gwary i Kultury Podhalańskiej
......
W piątek, 20 marca, w Domu Ludowym w Kościelisku odbyła się, zorganizowania przez Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko, promocja pierwszego tomu Ilustrowanego Leksykonu Gwary i Kultury Podhalańskiej autorstwa Prof. dra hab. Józefa Kąsia.
W sali Ludówki zgromadziły się osoby, dla których piękno gwary podhalańskiej i potrzeba przekazania jej kolejnym pokoleniom stanowią poważny cel. Profesor Józef Kąś jest niewątpliwie jedną z tych osób, które, parafrazując słowa Stanisława Nędzy Kubińca "biorą gwarę na ręce i idą z nią pokazać ją światu". Spotkanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze. Autor w bardzo ciekawy sposób opowiadał nie tylko o samym leksykonie, ale obrazowo przedstawił historię jego powstania i zdarzenia związane z pracą nad słownikiem. Leksykon to publikacja bardzo czasochłonna i wymagająca ogromnego nakładu żmudnej pracy. Nad powstaniem całości autor pracował 12 lat. Na razie ukazał się tom pierwszy leksykonu. Całość będzie się składała z 10 tomów zawierających ponad 50 tys haseł.
W czasie promocji wypowiedziały się także osoby obecne na sali. Na zakończenie spotkania przedstawiciele władz gminy i organizatorzy podziękowali Panu Profesorowi za wydania tak ważnej dla Podhala pracy i jego obecność w Kościelisku.
TUTAJ możecie Państwo przeczytać tekst prof. dr hab. Haliny Karaś, która przybliży zarówno osobę autora jak i samo jego dzieło.

więcej zdjęć >>>


© fot., tekst: GOKR
data utworzenia strony: 26.03.2015