INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

XV Witowiańsko Watra
.
W niedzielę 26 lipca w Witowie odbyła się już po raz piętnasty Witowiańsko Watra. Impreza została zorganizowana przez Oddział Związku Podhalan w Witowie przy współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Witowie i Gminnym Ośrodkiem Kultury Regionalnej w Kościelisku oraz przy wsparciu Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury.
O godz. 11 uczestniczyliśmy w Odpuście ku czci św. Anny na Płazówce. Następnie zjechaliśmy wozami ze śpiewem i muzyką góralską ku remizie, a na przedzie jechali na koniach i śpiewali Andrzej i Stanisław Bzdyk. Po rozpoczęciu Watry wystąpił zespół ludowy „Rzepioki” oraz Parafialna Orkiestra Dęta z Witowa, która zagrała przebojowy koncert.
...
O godzinie 15 rozpaliliśmy watrę, która jest symbolem naszej współpracy oraz miejscem wspólnego spotkania mieszkańców Witowa, gości z całej Polski i zagranicy. Kolejnym ważnym punktem był występ naszego szkolnego zespołu „Mali Witowianie”. Młodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Witowie pokazali taniec i śpiew, za co publiczność nagrodziła ich brawami.
....
Jak co roku w czasie Watry przeprowadzone zostały regionalne konkursy. Bardzo zacięta rywalizacja była w cięciu drzewa piłą, tym razem w parach mieszanych. Zwyciężyli: Maria Komperda i Stanisław Staszel z Witowa. Na wysokim poziomie stały Mistrzostwa Świata w jedzeniu bundzu. Nowym mistrzem świata został Władysław Granat z Witowa, który 25 dkg sera owczego zjadł w czasie 1 min. 32 sekundy. Trochę zabrakło do pobicia rekordu świata, który od kilku lat należy do Stanisława Staszla z Witowa i wynosi 1 min. 7 sekund.
W czasie Watry organizatorzy podziękowali sponsorom, którymi byli: Spółka Społem w Zakopanem, Firma „Młotek” Jacek Siuty i Bartłomiej Bryjak, Pizzeria „Pełna Chata” z Witowa, Wspólnota Leśna Uprawninych 8 Wsi, Firma Kaz-Car z Witowa, Inter Cars Oddział Nowy Targ, Mieczysław i Aniela Niźnik z Witowa oraz Anna i Józef Szwab z Witowa.
...
Dla publiczności z pewnością dużymi atrakcjami były występy zespołów zagranicznych. Zespół studencki „Wesna” z Ukrainy przedstawił bogaty repertuar tańców z różnych regionów Ukrainy, a wokalistki zaśpiewały wiele przebojów zza wschodniej granicy Polski.
Z kolei zespół „Erdevik” z Serbii pokazał zwyczaj sprzed 100 lat - posiady w karczmie. Było wiele tańca i śpiewu oraz muzyki.
I jeszcze na zakończenie w strojach „pańskich” wystąpił zespół „Rzepioki” z Rzepiennika niedaleko Gorlic.

Dziękujemy członkom Związku Podhalan w Witowie i strażakom OSP Witów, którzy przygotowali to nasze wspólne spotkanie. Dziękujemy współorganizatorom: Gminnemu Ośrodkowi Kultury Regionalnej w Kościelisku i Tatrzańskiej Agencji, bo dzięki ich pomocy możliwy był tak atrakcyjny program. Dziękujemy licznie zgromadzonej publiczności.
I już teraz zapraszamy do udziału za rok w XVI Witowiańskiej Watrze.

Więcej zdjęć >>>


© fot., tekst: GOKR
data utworzenia strony: 29.07.2015