Informacje i zaproszenia
znak Związku Podhalan
logo GOKR
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

ZAPROSZENIA NA IMPREZY, WYDARZENIA i WYSTAWY
Aktualizacja: 27.02.2016
IMPREZY
Szlak bez Granic - Witów-Oravice
Szlak bez granic
27 lutego (sobota), o godz. 10.00, przy górnej stacji narciarskiej Witów-Ski rozpocznie się "VII Szlak bez Granic” na trasie Witów – Oravice.
Patronat nad imprezą, podobnie jak w latach ubiegłych, objęli prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowacji.
W rozpoczęciu biegu weźmie udział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Podczas inauguracji biegu planowane jest wystąpienie prezydenta RP.
Zapraszamy do wzięcia udziału w biegu oraz z zapoznania się z regulaminem. Mapa biegu dostępna na stronie Urzędu Gminy Kościelisko www.koscielisko.com.pl
Regulamin

WYSTAWY
Wystawa twórczości
Zofii Forteckiej i Magdaleny Forteckiej
tryptyk
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na wystawę malarstwa na szkle pani Zofii Forteckiej oraz jej córki Magdaleny Forteckiej.
Na wernisaż i spotkanie z artystkami zapraszamy w piątek, 19 lutego, o godz. 18.00, do siedziby Ośrodka przy ul. Nędzy-Kubińca 76 w Kościelisku.
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 16.30 w siedzibie Ośrodka przy ulicy Nędzy-Kubińca 76.
Wystawa będzie czynna do 31 marca br.

Zofia Fortecka, samorodna artystka z Zakopanego. Pochodzi ze starych góralskich rodzin Stopków i Krzeptowskich. Absolwentka Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Pierwsze próby malarskie podjęła na początku lat 80, a na dobre malować zaczęła po ukończeniu kariery zawodowej. W swojej twórczości czerpie inspiracje ze sztuki podhalańskiej a także bizantyjskiej, gotyckiej czy romańskiej. Jej znakiem rozpoznawczym są miniatury na szkle, składane z drobnych elementów (od 2,5 x 2,5 cm do 11 x 8 cm) w tryptyki lub krzyże. Artystka tworzy z nich opowieści o życiu świętych, ilustruje historie biblijne, legendy, przedstawia sceny rodzajowe. Wykonała także drogi krzyżowe do kościołów. Zaprezentowała dziesiątki wystaw w Polsce, w kilkunastu krajach Europy a także w Stanach Zjednoczonych i Meksyku (gdzie uczyła ponadto techniki malowania na szkle w Mexico City). Jej obrazki znaleźć można w wielu muzeach i zbiorach prywatnych. Zabytkowa góralska chata na Krzeptówkach, gdzie mieści się stała wystawa prac jej i córki, znalazła się na „Szlaku dziedzictwa kulturowego Podtatrza”.

Magdalena Fortecka, córka Zofii, poznawała technikę malowania na szkle na kursach u Jana Jachymiaka i Jana Kosińskiego. Potem wyjechała do Warszawy, jest anglistką, tłumaczką. Pod koniec lat osiemdziesiątych wróciła do malowania, a jej ulubionym tematem stały się anioły. Od pewnego czasu także ryby. Wystawia głównie razem z matką, w Polsce i za granicą, przygotowuje również wystawy indywidualne. Janusz Fortecki oprawia dzieła żony i córki w drewno i mosiądz, nadając im ostateczny szlif.