znak Związku Podhalan
logo GOKR
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

ZAPROSZENIA NA IMPREZY, WYDARZENIA i WYSTAWY
Aktualizacja: 14.04.2016
IMPREZY
Wspólnie uczcijmy jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski!
.
W czwartek 14.04.2016 r. w całej Polsce zapłoną watry dla upamiętnienia 1050-lecia Chrztu Polski. Watry zapłoną również w Gminie Kościelisko.
Władze Zarządu Głównego Związku Podhalan oraz Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP zamierzają uczcić 1050. rocznicę Chrztu Polski w szczególny sposób. W najbliższy czwartek, 14 kwietnia w całej Polsce zapłonął watry. Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Prymasa Polski Wojciecha Polaka.
W przeddzień 1050. rocznicy Chrztu Polski, autorzy inicjatywy zapraszają członków Związku Podhalan oraz druhów Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej do wzięcia udziału we wspólnej akcji upamiętniającej to historyczne wydarzenie.
– Pragniemy przesłać od gór, od Krzyża na Giewoncie, światło Ducha Świętego, które dotrze nad polskie morze w ciągu 35 minut – mówią organizatorzy akcji. – Prosimy postępujcie według załączonej mapki i instrukcji, niech akcja ta wykaże naszą jedność i gotowość do współpracy w ważnych dla ojczyzny momentach. Włączcie się do naszej inicjatywy, bądźmy razem w ten szczególny wieczór 14 kwietnia – zachęcają.
W Gminie Kościelisko o godz. 20.05 watry rozpalą członkowie Związków Podhalan z Kościeliska, Witowa i Dzianisza oraz druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Kościelisko. Do akcji dołączyły się nasze parafie, Gmina Kościelisko i Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko.
W Kościelisku spotkamy się o 19.45 na Butorowym Wierchu, idąc nową ścieżką rowerową od strony Gubałówki, za lasem po lewej stronie na polanie. Po wspólnej modlitwie, o godzinie 20.05 zapłonie ogień. Uroczystość uświetni swoim śpiewem Zespół "Polaniorze".
W Witowie spotkamy się o godz. 20.00 nad kościołem przy drodze na cmentarz. W Dzianiszu spotkamy się o godz. 20.00 na Ostryszu, na rozwidleniu drogi asfaltowej do Cichego.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy do wspólnego udziału w modlitwie i obchodach jubileuszu.
Zapraszamy do przybycia w strojach góralskich.
Prosimy o wcześniejsze przybycie na miejsca uroczystości, aby watry mogły w naszych miejscowościach zapłonąć równo o godzinie 20.05.

WYSTAWY
Wystawa malarstwa
Danuty Króliszewskiej
Wystawa malarstwa Danuty Króliszewskiej
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko serdecznie zaprasza na wystawę malarstwa Danuty Króliszewskiej.
Danuta Króliszewska jest absolwentką częstochowskiego „Plastyka”, od 1999 roku – członkiem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. A maluje od zawsze.
Malowanie jest najważniejsze, ale ważniejsza jest rodzina. – Dużo pracuję, bo to kocham. Twórczość wymaga poświęcenia, ciągle trzeba prezentować coś nowego. Ale nigdy nie zapominam o bliskich – mężu, dzieciach, wnukach. – mówi.
Prace wystawia w Galerii Autorskiej i zarazem pracowni mieszczącej się w Częstochowie. Wiele nowości można zobaczyć w Galerii w Zakopanem, którą prowadzi jej syn Sebastian.
Tym razem zapraszamy do Kościeliska, gdzie w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko, prezentowane są prace autorki od 4.04 do 15.05.2016 r., w dni robocze w godzinach pracy ośrodka, czyli od 8.30-16.30.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 15 kwietnia o godzinie 18.00, w siedzibie Ośrodka przy ul. Nędzy-Kubińca 76.
Serdecznie zapraszamy!

Gmina Kościelisko - kolebka rodów artystycznych i rodów podhalańskich
wystawa fotografii
Rody Podhala
Zapraszamy do nowego Centrum Tradycji i Turystyki w Kościelisku na wystawę prezentującą artystyczne rody podhalańskie.
Gmina Kościelisko to specyficzne miejsce, gdzie mieszka wielu utalentowanych artystycznie ludzi. Nie sposób na jednej wystawie pokazać wszystkich twórców z terenu gminy. Autorka wystawy - Anna Konop, utrwaliła na fotografiach głównie osoby uhonorowane "Nagrodą Wójta Gminy Kościelisko za całokształt działalności kulturalnej" oraz inne wybrane, które przekazują swe zdolności kolejnym pokoleniom.
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00, w Centrum przy ul. Nędzy-Kubińca 136. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca 2016 r. Wystawa powstała przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko.