XXIV Przednówek w Polanach 2016 r.
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

XXIV Przednówek w Polanach
 
XXIV Przednówek w Polanach przeszedł do historii. Wciąż jednak w naszych uszach brzmi muzyka i śpiew, którymi rozbrzmiewała 8 maja „Ludówka”. O naszej imprezie można przeczytać i usłyszeć w wielu miejscach. Tak o Przednówku napisał Rafał Gratkowski – dziennikarz Tygodnika Podhalańskiego, gazety pełniącej patronat medialny nad wydarzeniem :
....
Niedziela w Domu Ludowym na Chotarzu upłynęła pod znakiem pasterskiego i weselnego śpiewu. A to za sprawą konkursów rozegranych w kilku kategoriach w ramach XXIV Przednówka w Polanach.
.....
więcej zdjęć zaprzęgów >>>

W tym roku po raz pierwszy jury rozpoczęło od oceny zaprzęgów konnych, które wzięły udział w paradnym przejeździe z kościoła parafialnego na Chotarz. Komisja postanowiła docenić wszystkich 8 właścicieli zaprzęgów.
Wojciech Zych z Witowa nagrodzony został za dobór koni pod względem maści oraz pojazd wykonany w tradycyjnym stylu. Wincenty Zubek z Dzianisza za parę kurtyzowanych wałachów w typie śląskim zaprzęgowym oraz oryginalny podhalański powóz. Józef Stopka Kolesar z Kościeliska zaprezentował świetny zaprzęg jednokonny w typie gazdowskim. Ciągnął go pogrubiony urodziwy wałach. Gazda zebrał oklaski za "fiakierską fantazję". Wojciech Krzeptowski Sabała z Kościeliska miał doskonale dobrane konie pod względem maści i odmian oraz świetne elementy zaprzęgu. Jan Stanuch senior z Zakopanego wystąpił w stylowym podhalańskim zaprzęgu fiakierskim z koniem w typie małopolskim. Kazimierz Stopka z Roztok doceniony został za wzorową postawę i wygląd powożącego, a także za temperament koni. Jan Stanuch junior z Zakopanego laury zdobył za prezentację staroświeckiego pojazdu i uprzęży, a także oryginalny dobór koni. Natomiast Anna Stanuch z Zakopanego zebrała pochwały za estetyczny i prawidłowy wygląd pojazdu oraz klaczkę własnego chowu. Dodatkowo Zofia Leśnik, szefowa komisji kultury, przyznała jej pozaregulaminowe wyróżnienie za piękny śpiew w trakcie paradnego przejazdu.
.....
więcej zdjęć przeglądów >>>

Najważniejszym i najbardziej dla jury pracowitym punktem Przednówka w Polanach są jednak konkursowe przeglądy obrzędów weselnych, gry na instrumentach pasterskich, śpiewu pasterskiego i muzyk góralskich. O złote, srebrne i brązowe polaniarskie zbyrcoki walczyły w tym roku 33 grupy śpiewacze i soliści. Łącznie w różnych kategoriach wysłuchano 143 uczestników. Nagrodę wójta gminy Kościelisko dostał prymista Józef Długopolski z Dzianisza, nagrodę prezesa Związku Podhalan wywalczyła Katarzyna Stasik z Zespołu "Regle" z Poronina, a nagrodę szefowej Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko Małgorzata Polak z Zespołu "Zbójnicek" z Zębu.
.
protokół jury przeglądu >>>

Występy solistów i grup śpiewaczych uświetniła wystawa "Dobry Lot", poświęcona historii i działalności gołębiarzy w Kościelisku. Ekspozycja w Domu Ludowym prezentuje trofea zdobywane przez skrzydlatych podopiecznych w zawodach krajowych i międzynarodowych. Są sylwetki najstarszych i dziś działających hodowców. Jako pierwszy do Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Zakopanem przystąpił już w 1948 r. sołtys Józef Bukowski Tyrała. Był pierwszym tzw. lotującym w Kościelisku. Lotowanie to wypuszczanie gołębi z różnych miejsc, tak by wróciły do gniazda. Pierwsze zebranie gołębiarzy w Domu Ludowym w Kościelisku odbyło się w 1951 r. Wtedy też powołano oddział Kościelisko pod nazwą "Sześć. Sześćdziesiąt Sześć". Prezesem został Tadeusz Nędza Kubiniec, a sekretarzem Józef Szczepaniak Bańscorz. Gołębiarze z przerwami działają do dziś. Najdłużej, bo 43 lata, gołębie hoduje Stanisław Szczepaniak Bańscorz. W 1992 r. oddział pod nazwą "Kościelisko" odbudowali: Franciszek Fatla, Ryszard Ponikwia, Stanisław Szczepaniak Bańscorz i Józef Pitoń. Dziś sekcja działa w połączeniu z Czarnym Dunajcem. Jej prezesem jest Stanisław Karpiel, sekretarzem Marcin Michniak, a skarbnikiem Stanisław Obrochta.
.....
.thumb_1852 (22 kB)...
Na odnowionej scenie poza konkursem dał występ dziecięcy zespół regionalny "Mali Witowianie". Wieczorem na scenie wystąpił zespół "Watra" z Czarnego Dunajca, przedstawiając sztukę teatralną "Góralskie zaloty". Przez cały dzień przygrywał zespół "Polaniorze" z Kościeliska.

Nagrodzeni działacze kultury w 2016 roku
.....
Podczas XXIV Przednówka w Polanach pięcioro mieszkańców gminy Kościelisko odznaczono jako działaczy kultury. W tym roku są to: Andrzej Blaszyński, Andrzej Ferenczak, Jan Gruszka, Andrzej Karpiel "Replon", oraz Maria i Józef Krzeptowscy-Jasinek.
życiorysy odznaczonych >>>

W imieniu organizatorów pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy swoją pracą, współorganizacją, występami, projektami, udostępnieniem zaprzęgów, dofinansowaniem, dobrym słowem, pomysłem, fotografiami i trofeami, czy po prostu swoją obecnością uczynili to polaniarskie święto niepowtarzalnym. Dziękujemy wszystkim za ten maj i już za rok zapraszamy na jubileuszowy XXV Przednówek w Polanach.
Wspierającymi Przednówek i sponsorami byli:
Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury, Ochotnicza Straż Pożarna w Kościelisku, Hurtownia „Brutal” Zakopane.
Małgorzata Karpiel-Bzdyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko.


© fot.: Wojciech Smolak
data utworzenia strony: 24.05.2016