logo Związku Podhalan, 3 kB

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Dom Ludowy
Związku Podhalan
Oddział Kościelisko


Kościelisko

Letnisko i stacja klimatyczna górska

tekst i fotografie pochodzą z katalogu "Uzdrowiska Polskie"
wydanego przez Związek Uzdrowisk Polskich w 1937 roku w Warszawie.


Kościelisko - kaplica, 13 kB

POŁOŻENIE. Kościelisko - rozległa gmina wiejska letniskowa w pow. Nowotarskim, woj. Krakowskiego, licząca około 2800 stałych mieszkańców, położona jest na południowych słonecznych zboczach Gubałówki, na wysokości 800-1150 m nad poziomem morza. Odległość centrum gminy od stacji kolejowej Zakopane wynosi 4 km. Rozbudowane jest Kościelisko systemem rozproszonym, składa się bowiem z oddzielnych osiedli zwanych "polanami", oddzielonych od siebie lasami świerkowymi i potokami, płynącymi do Czarnego i Białego Dunajca. Krajobraz malowniczy, szczególnie od strony południowej roztacza się piękny widok na Tatry, do których stóp dosięgają osiedla Kościeliska.
KLIMAT. Suchy, górski, odznaczający się zmniejszonym ciśnieniem atmosferycznym i zwiększonym natężeniem promieni słonecznych. Lekkie powiewy wiatrów zachodnich oczyszczają powietrze z mgły.

FREKWENCJA. Liczba gości w roku 1936 wynosiła 1864 osób.
ŚRODKI LECZNICZE. Naturalnymi środkami leczniczymi Kościeliska jest czyste, górskie powietrze i kąpiele w przepływających licznych potokach.
WSKAZANIA LECZNICZE. Kościelisko, jako miejscowość położona wśród zalesionych wzgórz, z dala od gwaru i ruchu, nadaje się przede wszystkim dla osób szukających wypoczynku. Pobyt w Kościelisku wskazany jest również dla chorych na różnego rodzaju schorzenia płucne.
LEKARZE. Stale mieszka i ordynuje 4 lekarzy: Dr Bujwid, dr Grzelewska, dr Rymaszewski i dr Sroczyński. Poza tym na terenie gminy jest jedna pielęgniarka i jeden masażysta.

Pan Prezydent Ignacy Mościcki na polowaniu, 23 kB

SEZON dzieli się na letni i zimowy. Letni sezon trwa od 15 czerwca do 15 września, zimowy od 15 grudnia do 15 marca.
SANATORIA. Na terenie Kościeliska wojsko posiada wzorowo prowadzone Sanatorium Wojskowe im. Marszałka J. Piłsudskiego dla chorych piersiowych. Sanatorium przeznaczone jest tylko dla wojskowych i ich rodzin. Poza tym Związek Harcerstwa Polskiego ma tutaj swoje sanatorium zwane "Gniazdem Tatrzańskim", prowadzone przez dr Bujwida; Koło Rodzicielskie przy gimnazjum klasycznym w Bydgoszczy ma na własność "Nasz Dom", wreszcie jest Dom Wypoczynkowy Księży.
MIESZKANIA. Przyjezdni pomieszczenie znaleźć mogą w pensjonatach i willach do wynajęcia , których jest 53. Pensjonaty i wille przeważnie nie posiadają nazw; oświetlenia elektrycznego w nich niema, niektóre jednak mają łazienki. Urządzić się również można w większych domach gospodarczych, które wynajmują letnikom około 500 pokoi umeblowanych.

ROZRYWKI. W sezonie organizowane są imprezy regionalne i urządzane zabawy i festyny na cele społeczne. Na miejscu 3 biblioteki. Piękne wycieczki w Tatry i na Gubałówkę, godne widzenia Groty Raptawickie i Smocza Jama. Kościelisko posiada świetne tereny narciarskie średniej wysokości, o długich łagodnych zjazdach. W najbliższym czasie powstaną dwie skocznie narciarskie i boisko sportowe.

Kościelisko - krajobraz zimowy, 23 kB KOMUNIKACJA. Stacja kolejowa Zakopane; od stacji dojeżdża się dorożkami lub autobusem P.K.P.,kursującymi kilka razy dziennie za opłatą od 40-90 gr. Poczta, telegraf i telefon na miejscu.


INFORMACJE. Zarząd gminny i komisja letniskowo-turystyczna prowadzą w swoim zakresie biuro informacyjno-kwaterunkowe i udzielają wszelkich wyjaśnień.


<< powrót do strony "o Kościelisku"